Новости Новости Беларуси

Подана заявка на проведение «Чернобыльского шляха»

Подана заявка на проведение «Чернобыльского шляха»

2496 просмотров Минск
Представители демократических сил подали заявку в Минский горисполком на проведение традиционного «Чернобыльского шляха».

Акция запланирована на 26 апреля.

Оргкомитет предлагает Мингорисполкому традиционный маршрут: сбор участников на площадке возле здания Национальной академии наук Беларуси (с 18.00 до 19.00), шествие по проспекту Независимости — улицах Сурганова и Орловской (до 20.00), митинг и возложение цветов к памятному знаку «Жертвам Чернобыля». Время окончания мероприятия — 21:00.

Организаторы предполагают, что в акции примут участие 950 человек.

Заявителями акции в этом году стали представители Движения «За Свободу», Партии БНФ, Белорусской партии «Зеленые», БСДП («Грамада»), оргкомитета по созданию Партии БХД, Движения солидарности «Разам».

Традиционно акция «Чернобыльский Шлях» проводится с целью привлечения общественного внимания к аварии на Чернобыльской АЭС (в этом году 30-й годовщины), «ее последствий, проблем развития атомной энергетики, экологии и качества жизни в стране», публичной демонстрации участниками своих общественно-политических настроений и «протеста против угрозы национальной безопасности Республики Беларусь».

Автор: Ольга Быковская

Комментарии посетителей

Имя: не обязательно
E-mail: не обязательно
Комментарий:
  • #65 08.04.2016 17:21 @ Ales'

    а колькі чальцоў у руху салідарнасці "Разам "? 3.5 альбо 5 ?колькі можна піярыць сп.Сіўчыка ? без яго удзелу Чарнобыльскі Шлях не адбудзецца ?

    1. #66 08.04.2016 17:51 @ [ нет имени ]

      Аркамітэт - месца для яднання апазіцыі. Усе могуць удзельнічаць.

    2. #69 11.04.2016 12:23 @ [ нет имени ]

      Ales', а адкуль дадзеныя па колькасці? У Менску наўрад якая апазіцыйная арганізацыя мае столькі дзейсных актывістыў, як Рух Салідарнасці "Разам". На гарадскім сходзе было чалавек 70. Ды і тых каго ўзгадваюць у СМІ за апошні месяц: Алесь Макаеў, Славамір Адамовіч, Ніна Багінская, Яўген Батура, Таццяна Міронава..... У чым у Вас праблемы?

    3. #70 11.04.2016 19:37 @ [ нет имени ]

      Там піярыць няма каго і піяру яны не шукаюць, адзінае, аргкамітэту, таксама цікава як камітэт зьбіраецца, пажадана запрашаць усе НГА далучыцца да падачы заяўкі, тады гэта яднаньне, а не піяр, ці можа маецца сьпісок каго запрасілі? Толькі нятрэба " самі далучайцеся" але дзе і калі невядома!).

    4. #71 11.04.2016 21:54 @ [ нет имени ]

      вось пра тое, што немагчыма знайсці, дзе бывае аргкамітэт - няпраўда. заўсёды ёсць анонсы ў яго сталых удзельнікаў. Ніхто не перашкаджае далучыцца. імга.

    5. #72 11.04.2016 22:39 @ [ нет имени ]

      Сп. @Ales', па-першае. Калі просты пералік заяўнікаў - партый і рухаў - выклікае з падсвядомасці прозвішча Сіўчыка - гэта ўжо нездарма. Другое. Рух Салідарнасці "Разам" - дзейная і самастойная арганізацыя. Справаздачу аб колькасці чальцоў гэбэшнікам не даем. Гэта я Вам кажу як заяўнік на Чарнобыльскі Шлях ад Руха. Трэцяе. І галоўнае. Двадцаць гадоў таму Вячаслаў Сіўчык быў арыштаваны як арганізатар Чарнобыльскага Шляха і ягоная галадоўка ў турме разам з прафесарам Юрыем Хадыкай ужо ўвайшла ў найноўшую гісторыю Беларусі. Таму пытанне - ці адбудзецца ЧШ без яго ўдзелу - аўтаматычна здымаецца.

  • #67 08.04.2016 20:17 @ [ нет имени ]

    ў Беларусі нет такой арганізацыі "апазіцыя " ёсць грамадская супольнасць .ёсць зашмат "лідараў " якія акрамя піяра анічога карыснага не робіць . а простых " індейцаў " бракуе !

  • #68 09.04.2016 07:19 @ микола

    слава Беларуси! Героям Слава! Жыве Беларусь!

  • #73 12.04.2016 09:53 @ ales'

    здымаю капялюш перад тым што сп.Сіўчык трымаў галадоўку . але 20 год даўно мінула варта рабіць штосці істотнае а не піяр-акцыі .

Чернобыльский шлях

Последние новости